Howa HHSSL308ODG16 1500 Superlite Gen2 Full Size 308 Win 3+1 16.25" Black Threaded Barrel, Matte Blue Steel Drilled & Tapped Receiver, OD Green w/Black Webbing HS Precision Synthetic Stock, Right Hand
Howa
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HHSSL308ODG16
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Specifications
Barrel Description:
Threaded
Capacity:
3+1
Stock Finish Group:
Green
Weight Range:
4 lbs to 4.99 lbs
Weight:
4.60 lbs
Barrel Length Range:
16" to 16.99"
Trigger:
Two Stage Match
Firearm:
yes
Stock Description:
HS Precision
Action:
Bolt
OAL:
35"
Hand:
Right Hand
Twist:
1:10"
Sights:
None
Safety:
3 Position
Caliber:
308 Win
Receiver Material:
Steel
Barrel Length:
16.25"